Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Ø  Önceki yazımda burun tıkanıklığının bebeklerdeki etkisinden bahsetmiştim. Bu gün ise tüm anne ve bebeklerin canını sıkan huzursuzluk veren burun tıkanıklığını giderme yollarından bahsedeceğim.
Ø  Öncelikle belirtmek gerekirse burun tıkanıklığının başkaca bir sebebi görünmüyorsa evde giderilme yöntemleri son derece basittir. Hatta yanınızda eşiniz veya bir yardımcınız varsa bu çok daha basit olacaktır J Bebeğinizin yaşına ve sizin durumunuza göre aşağıda bahsedeceğim yöntemleri kullanarak çözüme kavuşabilirsiniz.
Ø  Burun içerisindeki mukozasın kuruması oluşan tıkanıklığı; bebeğinizi uyutmadan önce ılık bir su ile banyo yaptırmanız içeride kuruyan parçacıkların dışarıya kolayca atılmasını sağlayacaktır. Eğer buna vaktiniz yok ise buhar ile de bebeğinizin burnunun açılmasını sağlayabilirsiniz.  
Ø  Bebeğinizin yastığının yüksek olması da rahat nefes almasına yardımcı olacak ve söz konusu problemi çözmenize yardımcı olacaktır.
Ø  Eski geleneksel yöntemlerden olsa da bu yöntemde fayda sağladığını düşünüyorum. Soğanı bölerek bebeğinizin yakınına bir yere koyarsanız soğanın keskin kokusu da burun tıkanıklığı için iyi gelecektir.
Ø  Genelde yüksek fiyatlara satılan ve soğuk buhar üreten bir makineniz varsa bu konuda size yardımcı olabilir. Yalnız dikkat etmeniz gereken iki husus var bazı makinelerin yüksek motor sesi bebeğimizi uyandırabilmekte veya uzun süreli çalıştırıldığında odanın sıcaklığı düştüğünden bebeğiniz hasta edebilirsiniz.
Ø  Bebeğinizin uyuduğu odayı nemli tutmak için kalorifer peteğine su kabı koyabilir yahut üzerine ıslak havlu koyarak ta odayı nemli tutabilirisiniz. Bu yöntemde gece kuruyan havluyu yeniden ıslatmak durumunda kalabilirsiniz.
Ø  Ilık bir suda erittiğiniz tuzu bebeğinizin burnuna damlatarak da tıkanıklığı hafifletebilirsiniz. Ama ben bu yöntemi pek faydalı bulmuyorum çünkü tuzlu su bebeğinizin genzine kaçarak onu daha da huzursuz yapabilir. Denerken dikkat etmekte fayda var.
Ø  Piyasada deniz suyu ya da okyanus suyu diye satılan ürünlerde burun içine sıkılarak mukozasın yumuşamasına ve dışarı atılmasında fayda sağlamaktadır.
Ø  Emen bebeklerde anne sütünün burun içine damlatılması bebeğinizin ferahlamasını sağlayacak ve daha rahat uyuyacaktır.
Ø  Açık hava veya bebeğinizin bulunduğu odayı havalandırmak bebeğinize iyi gelecek oksijen miktarı ne kadar fazla olursa o kadar uyuma ve nefes alam sorunu azalacaktır.
Ø  Son olarak; bebek aspiratörlerini kullanabilirsiniz. Bunların tabi iki versiyonu var bir pompa şeklinde olan ve havanın itme ve çekme kuvvetiyle çalışan, bir diğeri ise piyasada ve tv reklamlarında sıkça karşılaştığınız nazal aspiratörde denilen aspiratörlerdir. Bu da bizde olduğu gibi babaların görevidir J Kullanımı oldukça basit ucunu bebeğin burnuna yavaşça sokuyoruz, diğer ucundan ise bu işlemi yapacak kişi (bizde babamız) içine çekerek bebeğinizin burnundaki kurumuş mukozanın dışarı çıkmasını sağlıyor. Bu tabiî ki biraz bebeğimizi huzursuz ediyor fakat kullanım bittikten sonra bebeğimizin çok rahat ettiğini göreceksiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe

Download

Bumerang - Yazarkafe

Blockquote